NAPIĘCIE MIĘŚNIOWE – PRZYCZYNY I SKUTKI
Nieustanny pośpiech, stres, źle dobrane obuwie, ciężka praca – to tylko niektóre z przyczyn napięcia mięśniowego, którego doświadczamy coraz częściej. Nagromadzone napięcie w mięśniach może prowadzić do bólu, sztywności i ograniczenia ruchomości. Długotrwałe napięcie mięśniowe wpływa także negatywnie na nasze samopoczucie – odbieramy świat jako bardziej stresujący i mniej przyjemny. Jak poradzić sobie z napięciem mięśniowym i poprawić jakość swojego życia?
PROGRESYWNA RELAKSACJA MIĘŚNIOWA – NAJPOPULARNIEJSZA TECHNIKA REDUKCJI NAPIĘCIA
Progresywna relaksacja mięśniowa to najczęściej stosowana technika redukcji napięcia mięśniowego. Polega ona na świadomym napięciu i rozluźnianiu kolejnych grup mięśniowych. W trakcie tej formy relaksacji skupiamy się na odczuwaniu napięcia i rozluźnieniu każdej partii ciała, poczynając od nóg, a kończąc na twarzy.
CO WARTO WIEDZIEĆ O PROGRESYWNEJ RELAKSACJI MIĘŚNIOWEJ?
– Progresywna relaksacja mięśniowa może być stosowana w dowolnym momencie dnia, w każdym miejscu
– Przy regularnym stosowaniu progresywnej relaksacji mięśniowej możemy osiągnąć efekt redukcji napięcia już po kilku sesjach
– Najlepsze efekty osiągamy, gdy stosujemy technikę systematycznie i regularnie, najlepiej co najmniej kilka razy w tygodniu
JOGA I MEDITACJA – RELAKSACJA PORZĄDKU DUCHOWEGO
Medytacja i joga to formy relaksacji, które bazują na połączeniu oddechu, ruchu i skupieniu uwagi na chwili obecnej. W trakcie medytacji uczy się skupienia i opanowania umysłu, a jogę postrzega się jako syntezę ruchu i ducha. Zarówno medytacja, jak i joga mogą przynieść ulgę i redukcję stresu.
BIOFEEDBACK – ELEKTRONICZNA POMOC W RELAKSACJI
Biofeedback to technika, która wykorzystuje specjalne urządzenia do pomiaru napięcia mięśniowego i sygnału elektroencefalograficznego (EEG) lub elektromiograficznego (EMG). Używanie biofeedbacku umożliwia śledzenie napięcia mięśniowego i poziomu stresu oraz uczenie się jak panować nad swoim ciałem.
PLANUJ RELAKSACJĘ
Relaksacja to czynność, którą trzeba zaplanować. Otwarcie oczu rano i myśląc o milionie zadań do wykonania tego dnia, nie jest dobrym momentem na relaksację. Umów się z samym sobą, że dziś pochwilisz na relaksację w czasie lunchu lub wieczorem przed snem. To pozwoli ci na skoncentrowanie się na relaksacji i uzyskanie jak najlepszego efektu.
Artykuł powstał we współpracy z www.kazoku.pl
Najnowsze komentarze