Dowiedziałeś się, że bliska Ci osoba boryka się z nietrzymaniem moczu? Zastanawiasz się, czy zasłyszane informacje na temat tej dolegliwości są prawdziwe? Wiele kobiet nie chce poruszać tego tematu ze względu na wstydliwy charakter. W takiej sytuacji rodzą się wątpliwości i pytania. Pozostawienie ich bez profesjonalnej odpowiedzi prowadzi do powstania opinii, które bardzo często okazują się mylne. Sprawdź, jakie informacje na temat nietrzymania moczu są prawdą, a jakie mitem.
Czy nietrzymanie moczu to choroba?
W powszechnym rozumieniu nietrzymanie moczu jest chorobą. Taką opinię utrwaliło uznanie tej dolegliwości za chorobę społeczną przez Światową Organizację Zdrowia. Nazwa ta oznacza jednak przewlekłe schorzenie, które jest szeroko rozpowszechnione i utrudnia codzienne życie.
Tak naprawdę nietrzymanie moczu to stan, który towarzyszy innym schorzeniom. Jest więc jedynie objawem, który sygnalizuje o pogorszonej kondycji organizmu. Warto o tym wiedzieć, ponieważ pozwala to odpowiednio przygotować się do leczenia. Specjalistyczna kuracja polega na odnalezieniu przyczyn dolegliwości i wszechstronnej terapii.
Czy nietrzymanie moczu dotyka tylko starszych kobiet?
Istnieje przekonanie o tym, że na nietrzymanie moczu cierpią tylko kobiety w podeszłym wieku. Wynika to przede wszystkim z tego, że dolegliwość ta kojarzy się ze starzeniem się organizmu. Stwierdzenie to może być jednak mylne, ponieważ z inkontynencją borykają się też młodsze osoby. Problem ten jest skutkiem chorób, które mogą pojawić się w każdym wieku.
Prawdą jest natomiast, że nietrzymanie moczu znacznie częściej dotyka kobiet niż mężczyzn. Powodami takiego stanu rzeczy są przede wszystkim różnice w anatomii. Warto też zaznaczyć, że inkontynencja może wystąpić nawet u dzieci. Dlatego nie powinno bagatelizować się moczenia u najmłodszych.
Czy stosowanie środków higienicznych pomaga?
Można spotkać się z opiniami, że specjalne produkty higieniczne nie pomagają przy nietrzymaniu moczu. Prawdą jest, że ich aplikacja może być na początku trudna. Zależy to też jednak od rodzaju produktu oraz praktyki. Stosowanie się do zasad zakładania z opakowań daje pewność, że nie nastąpią żadne wycieki, a osoba nosząca będzie mogła się komfortowo poruszać. Do najczęściej stosowanych środków higienicznych zalicza się m.in.:
- majtki chłonne,
- pieluchy,
- podpaski,
- wkładki urologiczne,
- podkłady higieniczne.
Innowacyjną opcją są tampony na nietrzymanie moczu i zaburzenia statyki narządów rodnych URITAM. To wyjątkowo skuteczne środki, które zapewniają wygodę i pewność podczas wykonywania codziennych obowiązków.
Czy osoby z nietrzymaniem moczu mogą ćwiczyć?
Kobiety cierpiące na nietrzymanie moczu bardzo często rezygnują z życia społecznego i ulubionych aktywności w obawie przed nieszczęśliwymi wypadkami. Warto jednak wiedzieć, że regularne ćwiczenie mięśni dna miednicy może poprawić kontrolę nad pęcherzem. Większa świadomość swojego ciała i rozwijanie partii odpowiedzialnych za trzymanie moczu pozwalają uniknąć niekontrolowanego popuszczania.
Nieocenionym wsparciem podczas ćwiczeń są produkty higieniczne marki URITAM. Tworzone z myślą o kobietach tampony na nietrzymanie moczu i zaburzenia statyki narządów rodnych zapewniają komfort i niwelują ryzyko wycieku. Korzystając z nich, można spokojnie trenować.
Najnowsze komentarze