O co warto zapytać w poradni okulistycznej?

Okulista to lekarz, który leczy choroby oczu, przywracając pacjentom możliwość wyraźnego widzenia otaczającego ich świata i poruszania się w przestrzeni. Co zrobić, aby oczy służyły nam jak najdłużej i były przysłowiowym „zwierciadłem duszy”? O co warto zapytać okulistę w czasie wizyty w poradni?

Pacjent może samodzielnie zwrócić się do okulisty, ale może go do niego skierować lekarz dowolnej innej specjalizacji, ponieważ niektóre choroby, w tym cukrzyca czy nadciśnienie mogą prowadzić do powikłań i zmian w zakresie wzroku. O czym warto rozmawiać ze specjalistą? Okulista w Białobrzegach odpowiada na najczęstsze pytania pacjentów.

Jakie są najczęstsze problemy ze wzrokiem?

Z naszym wzrokiem dzieje się coraz gorzej. Obecnie, w związku z rozwojem technologii i obecności komputerów i smartfonów w naszym życiu, wady wzroku występują u ponad połowy populacji.

Najczęstszym problemem ze wzrokiem pozostaje jednak starczowzroczność, czyli związana z wiekiem utrata ostrości wzroku spowodowana zmniejszeniem elastyczności soczewki. Zaburzenie to pojawia się w wieku 40-50 lat.

Kolejnym defektem jest:

krótkowzroczność to wada, w której dana osoba nie widzi obrazu w oddali

dalekowzroczność to wada, kiedy osoba nie widzi obrazu z bliska.

Poradnia okulistyczna pomaga rozwiązać te problemy, czyli wybrać okulary, przepisać niezbędne leki i przeprowadzić pełne badanie.

Co zrobić, jeśli czuję piasek w oczach?

Nieprzyjemne odczucia mogą być wywołane infekcją, nadmiernym wysiłkiem fizycznym, noszeniem soczewek kontaktowych, stresem lub skutkiem ubocznym niektórych leków. W takich przypadkach surowo zabrania się pocierania oczu, gdyż może pogłębić to stan zapalny. Spróbuj przemyć oczy i trochę się zrelaksuj. Jeśli suchość nie ustępuje, należy skontaktować się ze specjalistą, ustalić przyczynę i podjąć odpowiednią kurację.

Jak cukrzyca wpływa na wzrok? – okulista w Białobrzegach odpowiada

Cukrzyca jest potężnym wrogiem wzroku. Niestety choroby oczu u chorych na cukrzycę występują kilkadziesiąt razy częściej niż u zdrowych osób. Jednym z najczęstszych jest retinopatia cukrzycowa. Choroba zaczyna się od pojedynczych krwotoków, ale może rozwinąć się do pęknięcia i odwarstwienia siatkówki, co prowadzi do ślepoty. Głównym zagrożeniem jest to, że choroba może przebiegać bezobjawowo. Dlatego konieczne są badania w specjalistycznym gabinecie co najmniej raz na 6 miesięcy, nawet w przypadku braku dolegliwości.

Co to jest zaćma i jaskra?

Zaćma to zmętnienie soczewki oka. Jaskra to wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego. Choroby mogą rozwijać się powoli. Zaburzenia te prowadzą jednak do upośledzenia wzroku, a nawet ślepoty. Bardzo ważne jest rozpoznanie dolegliwości na początkowym etapie, dlatego warto regularnie badać wzrok.

 Jak leczyć zapalenie spojówek?

Zapalenie spojówek to stan zapalny błony śluzowej oka wywołany przez wirusy, bakterie i alergeny.  Do wyleczenia zapalenia konieczne jest stosowanie specjalnych kropli i soli fizjologicznej do płukania. Zdarza się, że objawy zapalenia spojówek mogą ukrywać inne, poważniejsze zmiany w oku. Okulista pomoże ustalić przyczynę choroby i zaleci skuteczne leczenie.

Podsumowanie

Przy okazji wizyty gabinecie okulistycznym, warto zapytać o wszystko, co tylko pozornie nas nie dotyczy i zadbać o swoje oczy, zanim dojdzie do poważnych i nieodwracalnych zmian.

Author: farmaprojekt.pl