Znamiona barwnikowe, nazywane popularnie pieprzykami to skupiska melanocytów. Melanocyty to komórki skóry produkujące barwnik. Znamiona mogą wyglądać różnie, mogą być płaskie, wypukłe lub brodawkowate. Mogą być wrodzone lub pojawiać się w późniejszym etapie życia. Te drugie przeważnie pojawiają się w okresie dojrzewania lub u młodych dorosłych, zwłaszcza po intensywnym opalaniu. Najbardziej podejrzane są te zmiany, które pojawiają się po 40-50 tym roku życia. Nie każda zmiana wielkości lub morfologii znamienia jest niepokojąca. Mogą one zmieniać swój wygląd i rozmiar wraz z wiekiem lub pod wpływem promieniowania UV, czasem pod wpływem urazu. I choć zazwyczaj ich obecność nie wpływa na nasze zdrowie, to należy pamiętać, że każda taka zmiana jest de facto zmianą nowotworową – najczęściej zupełnie bezpieczną, jednak wymagającą kontroli i obserwacji.
Badanie zmian skórnych
(Wideo)dermatoskopia polega ma oglądaniu powierzchni skóry za pomocą specjalnej kamery. Umożliwia wczesną diagnostykę czerniaka poprzez obserwację znamion i archiwizację danych pacjenta. Przy pomocy specjalnego urządzenia zmiana skórne zostaje kilkudziesięciokrotnie powiększona. Zdjęcia są zapisywane, a wykonywanie badań w odpowiednich odstępach czasowych, umożliwia porównanie i śledzenie dynamiki zmian zachodzących w strukturze wykwitu skórnego. Jest bezinwazyjna i bezbolesna. Nie ma żadnych przeciwwskazań. Wykonywane może być u pacjentów w każdym wieku, a także u kobiet ciężarnych.
Badaniu dermatoskopowemu powinien się poddać każdy przynajmniej raz w roku, najlepiej w okresie jesiennym lub zimowym. Osoby znajdujące się w grupie podwyższonego ryzyka rozwoju czerniaka skóry, powinny poddać się badaniu dwa razy w roku oraz każdorazowo w przypadku zmiany budzącej jakikolwiek niepokój.
Znamiona barwnikowe
Znamiona barwnikowe, nazywane popularnie pieprzykami to skupiska melanocytów. Melanocyty to komórki skóry produkujące barwnik. Znamiona mogą wyglądać różnie, mogą być płaskie, wypukłe lub brodawkowate. Mogą być wrodzone lub pojawiać się w późniejszym etapie życia. Te drugie przeważnie pojawiają się w okresie dojrzewania lub u młodych dorosłych, zwłaszcza po intensywnym opalaniu. Najbardziej podejrzane są te zmiany, które pojawiają się po 40-50 tym roku życia. Nie każda zmiana wielkości lub morfologii znamienia jest niepokojąca. Mogą one zmieniać swój wygląd i rozmiar wraz z wiekiem lub pod wpływem promieniowania UV, czasem pod wpływem urazu.
Czerniak nie zawsze jest czarny
Czy wiesz, że czerniak jest jednym z najgroźniejszych nowotworów złośliwych i jest najbardziej złośliwym nowotworem skóry. Częstość występowania czerniaka gwałtownie wzrasta w ostatnich latach. Dotyczy osób coraz młodszych.
Na szczęście wczesne zdiagnozowanie umożliwia całkowite wyleczenie u ok. 90% chorych. Niestety statystyki te nie wyglądają tak pomyślnie, gdy czerniak wykryty jest za późno! Ważne jest, żeby wychwycić ewentualną podejrzaną zmianę skórną we wczesnym stadium, kiedy rokowanie jest najbardziej pomyślne. W tak zwanym cienkim czerniaku (<1mm grubości) do wyleczenia wystarcza samo wycięcie zmiany z odpowiednim marginesem.
Czerniak nie musi być czarny! Czerniak może też być bezbarwnikowy, manifestujący się jako różowy guzek lub plama. Może też kryć się pod postacią niebieskiego, szarego czy czerwonego guzka. Co ciekawe czerniak może też rozwinąć się u osoby, która nie posiada znamion! Czerniak rozwija się na podłożu skóry uszkodzonej słońcem, poddanej długotrwałemu działaniu szkodliwych, kancerogennych promieni UV.
Kto kwalifikuje się do zabiegu usuwania zmian skórnych?
Jeżeli po przeprowadzeniu dokładnej diagnozy, doświadczony lekarz stwierdzi, że dla naszego zdrowia i bezpieczeństwa, dana zmiana skórna powinna być usunięta i zbadana histopatologicznie, jedynym rozwiązaniem jest zabieg chirurgiczny. Chirurgia zmian skórnych to metoda leczenia, w której chirurg używa skalpela. Do przeprowadzenia go, poza skalpelem i odpowiednimi narzędziami niezbędna jest oczywiście zmiana skórna. Przeprowadzając go w gabinecie medycyny estetycznej, nie musisz obawiać się bólu czy szpecącej blizny. Oddając się w ręce naszych specjalistów masz pewność, że zabieg przeprowadzony zostanie wedle najwyższych standardów.
Wskazania do zabiegu:
- znamiona barwnikowe
- brodawki
- włókniaki
- tłuszczaki
- kaszaki
- inne zmiany skórne zakwalifikowane do zabiegu przez lekarza
Jak wygląda chirurgiczne usuwanie zmian skórnych?
Pacjent powinien zgłosić się na zabieg zdrowy, a podczas konsultacji poprzedzającej go zgłosić choroby przewlekłe i poinformować o zażywanych lekach. Zabieg trwa około 30 minut i jest przeprowadzany w trybie planowym. Podczas zabiegu stosujemy znieczulenie miejscowe. Chirurg skalpelem wycina zmianę, a następnie zakłada szwy na tkankę podskórną i skórę. Metoda zszywania miejsca po wycięciu zmiany zależy m.in. od wielkości usuwanej zmiany i jej lokalizacji. Następnie opatrunek i usuniętą zmianę wysyłamy do badania histopatologicznego, którego celem jest sprawdzenie, czy nie rozwijają się w niej komórki nowotworowe. Na wyniki trzeba poczekać około 2 – 3 tygodnie.
Rekonwalescencja
Pacjent podczas powrotu do codziennej aktywności powinien przestrzegać zaleceń lekarza, a następnie zgłosić się na kontrolną wizytę i zdjęcie szwów. Bezpośrednio po zabiegu może pojawić się niewielki obrzęk oraz rumień utrzymujący się do kilku godzin. Przez okres 4 tygodni po zdjęciu szwów zaleca się unikania ekspozycji na słońce oraz stosowanie kremów z filtrem ochronnym o SPF 50+. Do czasu zdjęcia szwów niewskazane są też kąpiele w basenie. Uprawianie sportu w trakcie rekonwalescencji należy wcześniej skonsultować z lekarzem.
Najnowsze komentarze