Obecnie na rynku rolniczym jest dostępnych mnóstwo dodatków paszowych. Różnią się one pomiędzy sobą nie tylko smakiem, zapachem czy konsystencją, lecz również posiadanymi wartościami odżywczymi. Doskonałym wyborem są wysłodki buraczane niemelasowane.
Czym charakteryzują się wysłodki niemelasowane?
Jak wskazuje nazwa wysłodki buraczane są wytwarzane z buraków cukrowych. Są one produktem ubocznym powstającym podczas produkcji cukru z tych warzyw. Wysłodki buraczane niemelasowane doskonale nadają się do karmienia zwierząt domowych. Są one cennym źródłem energii, która jest zbliżona do wartości energetycznej owsa.
Wysłodki niemelasowane w diecie koni
Wysłodki to produkt o wielu zaletach. Ze względu na posiadany skład doskonale nadają się do żywienia koni. Są one źródłem energii oraz wartościowego lekkostrawnego włókna pokarmowego. W przypadku koni można je wykorzystać jako uzupełnienie porcji siana. Mogą też z powodzeniem pełnić funkcję zamiennika owsa.
Wysłodki to karma o o niskiej zawartości cukru. W suchej masie znajduje się go mniej niż dziesięć procent. Dzięki temu ich spożywanie przez zwierzęta jest w pełni bezpieczne. Nie stanowią one zbędnego obciążenia końskiego przewodu pokarmowego.
Wysłodki buraczane niemelasowane warto wdrożyć do diety starszych koni, które mają problemy z uzębieniem. Doskonale nadają się również do tych osobników u których wymagane jest stosowanie niskobiałkowej diety.
Wysłodki buraczane niemelasowane – istotne zalety
Buraczane wysłodki to produkt o wielu zaletach. Pośród wielu z nich można wymienić:
- powszechną dostępność na rynku
- atrakcyjną cenę
- smakowitość
Wysłodki to produkt powstający podczas produkcji cukru. Podczas wypłukiwania z buraków cukru są one pozbawione wody i dzięki temu stają się cennym dodatkiem paszowym w postaci granulek.
Ze względu na wysoki skład składników odżywczych wysłodki pozwalają na zaspokojenie potrzeb każdego zwierzęcia hodowlanego. Wysłodki buraczane niemelasowane można podawać:
- koniom
- bydłu
- drobiu
- trzodzie chlewnej
Granulki można w łatwy sposób porcjować, a po namoczeniu w wodzie szybko miękną i są bardzo chętnie konsumowane przez wszystkie osobniki. Każdy hodowca powinien pamiętać o tym, że po namoczeniu karmę trzeba skarmić w ciągu dwóch dni. Po dłuższym czasie dochodzi do proces gnicia.
Jak przechowywać wysłodki buraczane?
Wysłodki to produkt powszechnie dostępny na rynku rolniczym. Dostępne są jako:
- wysłodki melasowane
- wysłodki niemelasowane
Ważne jest, aby po zakupie wysłodki przechowywać w odpowiednich warunkach. Należy je przetrzymywać w suchym, szczelnie zamkniętym pojemniku, na przykład w worku lub beczce.
Miejsce składowania powinno być suche, osłonięte od wiatru oraz zacienione. W takich warunkach wysłodki się nie psują i mogą być przechowywane nawet przez cały rok.
Wysłodki są źródłem energii oraz bardzo smacznym dodatkiem paszowym. Ze względu na posiadane właściwości cieszą się bardzo dużą popularnością wśród tych hodowców, którzy dbają o dobro swoich zwierząt oraz którzy chcą zmniejszyć koszt utrzymania swej hodowli.
Najnowsze komentarze